Schrzaniona skala bólu

Tematy związane z aplikacjami ZRM oraz pracą ratowników i lekarzy
Wunderwaffe_PRM
Posty: 1
Rejestracja: 22 gru 2019, 15:21

Schrzaniona skala bólu

Post autor: Wunderwaffe_PRM » 22 gru 2019, 15:42

Bardzo cieszę się, że informatycy odpowiedzialni za interfejs aplikacji mobilnej SWD starają się pokazać, że pracują. Na następny raz proponowałbym jednak sto razy przemyśleć wprowadzaną zmianę. Jest to bardzo ważne albowiem obecna aktualizacja wprowadzając skalę oceny bólu naraża kierownika zespołu na poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej :!:

Z czego to wynika :?: Ból może ustąpić nie tylko po podaży leków przeciwbólowych. Przykład z życia wzięty: pacjent z urazem palca IV ręki lewej zgłasza ból w stawie międzypaliczkowym bliższym podczas poruszania o natężeniu wg. NRS 3/10 pkt. ZRM unieruchomił palec i dokonał ponownej oceny bólu. Pacjent informuje, że po unieruchomieniu dolegliwości bólowe nie występują. Tym samym ZRM w ponownej ocenie bólu ocenił jego poziom wg. NRS na 0/10 pkt. Aplikacja drukuje cyt. "Ponowna ocena skali bólu wg. NRS po podaniu leków przeciwbólowych: 0, wykonana o godzinie 13:00:00". Przy dokładnym opisaniu stanu pacjenta w polu "opis" tekst wstawiony przez aplikację automatycznie po ocenie NRS widoczny jest wyłącznie w podglądzie wydruku i nie ma możliwości jego edytowania. Na następny dzień pacjent zgłasza się do dysponenta ze skargą ponieważ w dokumentację wpisane jest, że ból zmniejszył się po podaniu leków a on żadnych leków nie otrzymał. Więcej :!: Pacjent ma racje, stanowi to poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej.

kotlet1711
Posty: 1
Rejestracja: 22 gru 2019, 15:37

Re: Schrzaniona skala bólu

Post autor: kotlet1711 » 22 gru 2019, 15:45

Ogólnie to masło maślane wychodzi w tym SWD z tą oceną bólu.

Skoro pacjent doznał urazu, SWD narzuca, że u tej osoby występuje ból urazowy, mimo, iż takowego bólu pacjent nie odczuwa 🙂

Lepiej! Zaznaczasz w skali ZERO, czyli brak bólu, nie podałeś żadnego leku, a przy re-ocenie dopiska "po podaniu leków przeciwbólowych"... 😂, które nie zostały podane, bo nie było takiej potrzeby.

SWD również nie przewiduje, że pacjent może odmówić leków p/bólowych, albo, że nie odczuwa bólu.

Ile to jeszcze trzeba zmienić w tej rubryce, będzie pewnie ze dwadzieścia aktualizacji do skali bólu 👏

Obrazek

grzesiek22rat
Posty: 1
Rejestracja: 22 gru 2019, 16:18

Re: Schrzaniona skala bólu

Post autor: grzesiek22rat » 22 gru 2019, 16:23

Przedłuża mi to prace.Skoro zaznaczam w skali bólu że "nie dotyczy" to dlaczego system wymusza jeszcze wpisanie czegokolwiek słownie! A bez wpisania tego samego w dwóch miejscach nie zamkne karty. Bezsensowne przedluzenie pracy. Skoro zaznaczam ze bólu brak, skala bólu powinna calkowicie byc niewidoczna zarówno w programie jak i na wydruku. Na wydruku w opisie wychodzą głupoty ktore przysłaniają to co rzeczywiscie chcialbym o pacjencie napisać.

Naszka36
Posty: 1
Rejestracja: 22 gru 2019, 19:20

Re: Schrzaniona skala bólu

Post autor: Naszka36 » 22 gru 2019, 19:40

Po pierwsze: jak kierownik ZRM nie może mieć wpływu na opis stanu/badania pacjenta, który narzucany jest przez SWD i do którego nie ma dostępu, który na dodatek jest nieprawdą związaną z poszkodowanym bo dołącza formułkę o występowaniu bólu urazowego/nie urazowego który nie występuje u pacjenta ponieważ nie zawsze istnieje związek między urazem a bólem, a co za tym idzie podaje SWD nieprawdziwe informacje = fałszowanie dokumentacji medycznej!!!!
Po drugie: przy ponownej ocenie skali bólu generuje czas, w którym chciałabym np. zamknąć kartę a nie mogę tego zrobić bo SWD ponowną ocenę oblicza za kolejne parę minut co automatycznie sztucznie wydłuża czas pobytu ZRM u pacjenta.
Po trzecie: nie zawsze podaje środek p/ bólówy, tylko np. inny a system w opisie automatycznie zapisuje że podano środki p/bólowe co oczywiście również nie jest prawdą.

mann
Posty: 4
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:59

Re: Schrzaniona skala bólu

Post autor: mann » 23 gru 2019, 13:25

Wszystko zostało opisane, brak logicznej zależności miedzy bólem nieurazowym w którym nie podawane są leki, a następnie ocena po podaniu leków- jest niezgodna z prawdą. Prosimy o szybką poprawkę. Poza tym jest to napisane z automatu językiem niepoprawnym gramatycznie.

tomasz.boguslawski
Twórca SWDPRM
Twórca SWDPRM
Posty: 163
Rejestracja: 15 gru 2017, 6:11

Re: Schrzaniona skala bólu

Post autor: tomasz.boguslawski » 23 gru 2019, 17:20

Rozumiem to rozgoryczenie. Niestety my nic nie możemy na to poradzić.

Gdy zakładałem to forum, jako jeden z twórców systemu miałem realny wpływ na to, jak wyglądały kolejne zmiany wykonywane w systemie. Obecnie jest inaczej: zmiany opracowuje Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, a dokładnie Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego. My jako wykonawcy nie mamy prawie żadnego wpływu na to, co powstaje. Teoretycznie tak powinno być: instytucja wyspecjalizowana w systemach dla Ratownictwa Medycznego powinna mieć większe rozeznanie w temacie funkcjonalności SWDPRM niż firma informatyczna. Mi jednak takie podejście nie odpowiada.

Cieszę się, że opinie zostały wyrażone tutaj na forum - w pełni się z nimi zgadzam. Proszę je skierować również do LPR. My (Globema) jesteśmy oficjalnym Wykonawcą jeszcze tylko przez kilka dni, do końca roku. Od 1 stycznia będziemy podwykonawcą.

giaur89
Posty: 1
Rejestracja: 24 gru 2019, 19:52

Re: Schrzaniona skala bólu

Post autor: giaur89 » 24 gru 2019, 19:54

Po co te sekundy w tym czasie? Opis tego wszystkiego jest bardzo rozwlekły i zabiera miejsce potrzebne na inne ważniejsze informacje, które ja jako kierownik ZRM chciałbym przekazać o pacjencie. Niezbędne informacje o ocenie bólu można zawrzeć dużo krócej! Jest wiele innych ważnych rzeczy do opisania oprócz jednego małego elementu jakim jest NRS, co powoduje zbyt duże zmniejszenie czcionki i nieczytelną KMCR. Propozycja: "Ból NRS 3/10 g. 13:10, ból NRS 2/10 g. 13:15, ból NRS 1/10 g. 13:20" itd. każdy wiec co to jest NRS - nie ma potrzeby pisać o ocenie skali bólu NRS bo to masło maślane (pleonazm) jak cofać się do tyłu, fakt autentyczny itd. Bardzo ważną rzeczą również jest umożliwienie edycji ostatecznego tekstu przez ratownika, bo to my ratownicy ostatecznie bierzmy odpowiedzialność za to co jest w KMCR napisane i nie może być tak że komputer nam coś wpisuje a my nawet nie mamy na wpływu - dopóki tak będzie - bierzmy do ręki długopis i WYKREŚLAMY automatycznie wstawiany tekst, który mało kiedy ma sens.

Awatar użytkownika
rwaligora
Posty: 187
Rejestracja: 15 gru 2017, 17:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Schrzaniona skala bólu

Post autor: rwaligora » 31 gru 2019, 7:16

Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz. Jeśli nie znasz ni siebie, ni wroga, każda potyczka będzie dla Ciebie zagrożeniem."

ODPOWIEDZ