Brak zasięgu GPS

Tematy związane z aplikacjami ZRM oraz pracą ratowników i lekarzy
Liss

Brak zasięgu GPS

Post autor: Liss » 21 lut 2018, 22:37

Szukam rozwiązania problemu z zasięgiem / brakiem sygnału GPS w tablecie, tablet DURABOOK R11, system windows 7.
Problemy:
1. Tablet w podstawie, wyłączone zasilanie podstawy, wyłączone dokowanie z użyciem zewnętrznej anteny GPS - sygnał słaby, momentami zanik sygnału.
2. Tablet w podstawie, włączone zasilanie podstawy, wyłączone dokowanie z użyciem zewnętrznej anteny GPS - brak sygnału GPS.
3. Tablet w podstawie, włączone zasilanie podstawy, włączone dokowanie z użyciem zewnętrznej anteny GPS, założona zewnętrzna antena GPS, antena magnetyczna na dachu - brak sygnału GPS.
4. Tablet na kolanie albo na podszybiu - błyskawicznie łapie zasięg GPS :D :D :D
Czy ma ktoś pomysł ? Dodam że nawigacja działała z zewnętrzną anteną, sygnał GPS był, nie najlepszy ale był.

wojciech.adamczyk

Re: Brak zasięgu GPS

Post autor: wojciech.adamczyk » 22 lut 2018, 9:58

W pomorskim stosowano dodatkowe anteny zarówno do modułu gps Teltonika jak i do stacji dokującej. Oczywiście nie te z zestawu, tylko kupione dodatkowo, wyciągnięte na dach. Macie takie rozwiązanie?

Rafał

Post autor: Rafał » 26 lut 2018, 9:28

Zaproponowałbym kilka rzeczy do sprawdzenia.
Antena GPS wymaga zasilania, więc takie zasilanie powinno się pojawić na gnieździe SMA stacji dokującej. Ma ono wynosić ok 3,3V i nie spadać pod obciążeniem anteną.
Przed wdrożeniem systemu sprawdziliśmy wszystkie nasze tablety i okazało się że 3 mają uszkodzone karty WWAN i nie zasilają anten po zadokowaniu.
Stacja dokująca jest wykrywana przez tablet tylko jeśli jest zasilona (jest urządzeniem aktywnym) więc aby działała antena zewnętrzna, stacja musi być zasilona.
I teraz:
p1. Jak wcześniej pisałem, bez zasilania stacji tablet nie wykrywa dodatkowych akcesoriów, nie przełącza się na antenę zewn, - sygnał może być osłabiony przez miejsce zamontowania, obecność ekranów w postaci metalu, okablowania itp.
p2. Antena zewn. nie aktywna - brak wskazań na problem z zasilaniem, zależnie od sposobu montażu stacji albo tłumiony jest sygnał GPS albo macie zakłócenia w paśmie GPS (są takie przypadki np. z instalacji pokładowej)
p.3 Antena zewn. aktywna - sugeruję sprawdzić napięcie na SMA (jeśli brak, tablet odesłać na gwarancji. Niestety gwarant naprawia moduły co wg. mnie jest pomyłką, powinno się je wymieniać)
p.4 Potwierdza problem z miejscem montażu oraz uszkodzeniem modułu WWAN.
Do sprawdzenia: zasilanie anteny, najprawdopodobniej tu jest problem (były przypadki gdzie na 7 tabletów 6 było uszkodzonych), UWAGA! Pomiar powinno się przeprowadzać albo z podłączona anteną (rozebrana antena i pomiar na płytce przy punktach lutowniczych kabla) albo obciążając dodatkowo rezystancją ok 600 Ohm .
Dodatkowo mogą być uszkodzone zewn. anteny GSM (partia)

Przyjemnej pracy :)

Liss

Post autor: Liss » 01 mar 2018, 16:07

Witam !
Dziękuję za podpowiedzi, zadam temat informatykom.

pst
Twórca SWDPRM
Twórca SWDPRM

Post autor: pst » 04 mar 2018, 18:25

Liss pisze:
01 mar 2018, 16:07
Witam !
Dziękuję za podpowiedzi, zadam temat informatykom.
Zapaszmy również informatyków-administratorów na forum :)

rafał7510

Post autor: rafał7510 » 12 maja 2018, 11:19

Witam mam ten sam problem tylko ,że ja wiem co jest przyczyną . W tabletach naszych padają karty sieciowe i można to sprawdzić bez rozbierania , wystarczy sprawdzić czy z tabletu wychodzi zasilanie 3v na wyjściu do anteny zew to te większy pin po lewej stronie z niego powinno wychodzić napięcie ok3v jak nie ma to tablet do serwisu . Moje były wysyłane już 3 krotnie , ale to na krótką metę . Nie wiem czy macie program do sprawdzania łączności GPS bo taki posiadam , otrzymałem go z serwisu apflyer co nasze tablety serwisują bardzo fajnie sprawdza czy łączą się zew anteny czy nie i pokazuje ile satelit i jak szybko się z nimi łączy tablet .

Radek

Post autor: Radek » 23 maja 2018, 7:42

rafał7510 pisze:
12 maja 2018, 11:19
bo taki posiadam , otrzymałem go z serwisu apflyer co nasze tablety serwisują bardzo fajnie sprawdza czy łączą się zew anteny czy nie i pokazuje ile satelit i jak szybko się z nimi łączy tablet .
a może wrzucisz na jakiś dysk google i udostępnisz :)

tomasz.boguslawski
Twórca SWDPRM
Twórca SWDPRM

Post autor: tomasz.boguslawski » 23 maja 2018, 9:15

Może wrzucić na repo wraz z jakimś opisem? Wtedy możemy poprosić MSWiA o rozpowszechnienie oficjalne dla wszystkich dysponentów.

Majcher

Post autor: Majcher » 23 maja 2018, 10:34

Dawajcie śmiało na repo. Im więcej będzie pomocnych wskazówek tym lepiej

rafał7510

Post autor: rafał7510 » 24 maja 2018, 9:16

do sprawdzania łączności GPS w naszych tabletach służy program Haicom Viewer

ODPOWIEDZ