Potwierdzenie wyjazdu

Tematy związane z aplikacją dyspozytora, mapą i pracą dyspozytora
Filip

Potwierdzenie wyjazdu

Post autor: Filip » 29 mar 2018, 5:59

Witam
Piszę z nowym pomysłem jak ( niewielkim wysiłkiem informatycznym ) wzmocnić w aplikacji informację dla dyspozytora,
że wyjazd został potwierdzony przez ZRM. W chwili obecnej jest to sygnalizowane w następujący sposób:
1. Znika pomarańczowe podświetlenie na liście ZRM
2. ikono-grafika w czerwonym kółku ze strzałki zmienia się na samochodzik
Oba rozwiązania mają wady:
Ad1. U nas jest tyle ZRM na liście że nie wszystkie ZRM są wyświetlane bez przerwy, lista przeskakuje i nie zawsze widać czy ZRM potwierdził czy akurat lista przeskoczyła.
Ad2. Kółko jak było czerwone, tak pozostaje czerwone, a maleńka ikonka .... trudno zauważyć różnicę, trzeba mocno się wpatrywać.
Moja propozycja:
Ad1. Oczywiście pozostaje bez zmian ( pewnie niektórym dyspozytorniom to wystarcza )
Ad2. Wzmacniamy informację:
a) propozycja pierwsza - zmiana koloru kołeczka ze strzałeczką na pomarańczowy - jako kolor pośredni pomiędzy zielonym a czerwonym, który ma mówić dyspozytorowi ZADYSPONOWANY ALE JESZCZE NIE POTWIERDZONY
b) propozycja druga (alternatywna) - obok obecnej czerwonej ikonki dodajemy drugą ikonkę ( ZIELONY PTASZEK ) - która pojawia się tylko przy potwierdzonych wyjazdach.
Obie powyższe propozycje powodują, że informacja o potwierdzeniu jest widziana przez danego dyspozytora wysyłającego w kontekście
swoich własnych wyjazdów, które właśnie zadysponował, i jest wyraźniejsza niż obecnie.
Nie wiem jak u innych ale u nas praktyka jest taka że na liście ZRM - są wszystkie zespoły z całego obszaru dysponowania,
a na liście zdarzeń u wysyłającego - wiadomo - tylko swoje ( danego dyspozytora ).
Uważam że tego typy dodatkowe zabezpieczenie nie zaszkodzi, a dużo może pomóc.
Oczywiście - idealnie byłoby dołożyć jeszcze alarm dźwiękowy, który aktywuje się gdy ZRM nie potwierdzi wyjazdu np po 30 sekundach od zadysponowania , z możliwością jego wyłączenia przez dyspozytora ( w sytuacji gdy ZRM nie może potwierdzić )
Ostatnio zmieniony 29 mar 2018, 6:51 przez Filip, łącznie zmieniany 1 raz.

proxyp

Re: Potwierdzenie wyjazdu

Post autor: proxyp » 29 mar 2018, 6:31

Ja jestem za drugą opcją "ptaszek", byłoby to jednoznaczne, że zlecenie zostało przyjęte.

Awatar użytkownika
Panda

Post autor: Panda » 29 mar 2018, 6:42

Ewentualnie ..
Na liście ZRM po zadysponowaniu wyświetlają sie literki M miejsce stacjonowania i T tablet.
Obecne kolory
"szary" informacja o wyjeździe się nie wyświetla
"czerwony" informacja o wyjeździe się wyświetla
i można dodać
"zielony" potwierdzono , i powiadomienie zniknie po zmianie statusu ZRM
Admin Woj. Olsztyn (Warmia i Mazury)

Filip

Post autor: Filip » 29 mar 2018, 7:22

Zauważyłem teraz, że potwierdzenie wyjazdu nie jest jedno-czasowe ze statusem wyjazd, w związku z powyższym po potwierdzeniu wyjazdu przez ZRM, nie zmienia się od razu ikono-grafika na samochodzik. Czyli pozostaje rzeczywiście tylko dodatkowa ikonka ( ZIELONY PTASZEK ).
Oba rozwiązania mogą też działać niezależnie: pomarańczowa kropa dopóki status nie będzie WYJAZD, a zielony ptaszek po potwierdzeniu.

proxyp

Post autor: proxyp » 29 mar 2018, 8:42

Moim zdaniem potwierdzenie wyjazdu to pół biedy bardziej mnie interesuje widoczne i pewne potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia przez ZRM. Musi nastąpić koniec dzwonienia do ekip.

Filip

Post autor: Filip » 29 mar 2018, 10:06

proxyp pisze:
29 mar 2018, 8:42
Moim zdaniem potwierdzenie wyjazdu to pół biedy bardziej mnie interesuje widoczne i pewne potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia przez ZRM. Musi nastąpić koniec dzwonienia do ekip.
Pisząc "potwierdzenie wyjazdu" cały czas miałem na myśli potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia przez ZRM. ;)

tomasz.boguslawski
Twórca SWDPRM
Twórca SWDPRM

Post autor: tomasz.boguslawski » 29 mar 2018, 17:35

Moim zdaniem na liście ZRM są wszystkie informacje potrzebne dyspozytorowi:
1. Czy informacja o wyjeździe trafiła na tablet i miejsce stacjonowania - pojawiają się literki M i T.
2. Czy zespół potwierdził przyjęcie - znika pomarańczowe podświetlenie.
3. Czy zespół wyjechał - zmienia się ikonka statusu ZRM

Jedyne nad czym myślałem, to żeby dorobić coś takiego, że gdy dyspozytor dysponuje z okna dysponowania zespół, który jest gdzieś dalej na liście ZRM - to żeby automatycznie przesuwać listę ZRM tak, aby ten zespół był widoczny. Bo można mieć na przykład na liście 80 zespołów, z czego widoczne jest tylko pierwsze dwadzieścia, a dysponujemy zespół, który jest na samym końcu listy. W takim przypadku lista automatycznie przesunęłaby się na koniec, żeby móc obserwować zadysponowany zespół - gdy pojawia się pomarańczowe podświetlenie, literki M/T i potem znika podświetlenie.

Filip

Post autor: Filip » 30 mar 2018, 10:21

Tomku, ale co w sytuacji gdy dyspozytor dysponuje kilka ZRM pod rząd( to wcale nie rzadki przypadek ) i każdy jest w innej części listy zespołów. Jak wtedy pilnować czy wszystkie potwierdziły. Jeżeli proponujesz zostać jedynie na informacji przekazywanej za pomocą pomarańczowego podświetlenia, to musiałbyś zrobić takie sortowanie listy, aby wszystkie ZRM, które nie potwierdziły były zawsze widoczne na liście, czyli np. aby były zawsze na początku listy, na górze dopóki nie potwierdzą. Wtedy mogę się z Tobą zgodzić, że wystarczy "znikające pomarańczowe podświetlenie".

Filip

Post autor: Filip » 30 mar 2018, 11:15

Ja się na tym jeszcze zastanowiłem, to można by zrobić jakby drugą listę (zawsze widoczną) ZRM pojawiającą się nad obecną listą ZRM, w której pojawiałby się "pomarańczowe zespoły" Oczwywiście, lista musiałaby być dynamiczna i gdyby nie było żadnego pomarańczowego ZRM, to by znikała.

admin
Administrator

Post autor: admin » 30 mar 2018, 21:10

Faktycznie, po zadysponowaniu kilku zespołów, podświetlenie może nie być widoczne. Podoba mi się pomysł z tym, żeby gdzieś wizualnie "gromadzić" zespoły zadysponowane, które nie potwierdziły przyjęcia.

ODPOWIEDZ