Dysponowanie służb do wypadku

Wszystko inne...
mariuszm

Dysponowanie służb do wypadku

Post autor: mariuszm » 29 sie 2018, 9:16

Witam,
interesuje mnie jak to jest z wysyłaniem służb ratowniczych do zgłoszenia o wypadku, od roku ilekroć zdarza się wyjazd do wypadku i dojeździe na miejsce okazuje się, że PSP już od kilku minut działa. Dlaczego o to pytam ? otóż, jeden z ostatnich dyżurów na P ... słyszymy, że "coś" leci na "bombach" za chwilę cisza ( może obca karetka do naszego szpitala ) za chwilę wpada na tablet informacja o wypadku motocyklisty przed szpitalem. Trochę to źle wygląda jak PSP musi pokonać całe miasto przez 4 skrzyżowania świetlne i dociera szybciej jak RM gdzie dzieję się to prawie przed oknami. Kolejny wypadek, kilka osób poszkodowanych ....słychać PSP a po chwili wpada informacja na tablet ... Jak jest z tym powiadamianiem ?? W obu przypadkach wzywający kręcili 112 .

Awatar użytkownika
Panda

Re: Dysponowanie służb do wypadku

Post autor: Panda » 29 sie 2018, 9:48

Pewnie zależy to od czasu realizacji zlecenia właściwego dyspozytora (999 , 997) strażacy może szybciej powiadamiają zespół.
Czy operator 112 zaznaczył właściwe służby (służbę wiodącą). Bo może na podstawie wywiadu nie przekazuje zdarzenia PRM.
Admin Woj. Olsztyn (Warmia i Mazury)

mariuszm

Post autor: mariuszm » 29 sie 2018, 10:17

W obu przypadkach ( bo te karty widziałem) było zaznaczone " powiadomiono PSP i Policję" a która jest wiodąca tego nie wiem ( może nie rozumiem o co pytasz )... dyspozytor PSP zapewne szybciej powiadamia skoro jest różnica kilku dobrych minut ( ok 5 minut ). Pomijam te zdarzenia, gdzie jedzie PSP a oni nas wołają celem badania. Dzięki .

wojciech.adamczyk

Post autor: wojciech.adamczyk » 30 sie 2018, 7:42

Wg mnie wygląda to tak: dzwonisz na 112, mówisz o wypadku, policja i PSP dostają od razu powiadomienie elektroniczne w formie tzw formatki, bo 112 nie ma już obowiązku łączyć tych służb ze zgłaszającym, a PRM musi łączyć, stąd pewnie ta rozbieżność w czasie.

Awatar użytkownika
rwaligora
Kontakt:

Post autor: rwaligora » 30 sie 2018, 11:13

wojciech.adamczyk pisze:
30 sie 2018, 7:42
Wg mnie wygląda to tak: dzwonisz na 112, mówisz o wypadku, policja i PSP dostają od razu powiadomienie elektroniczne w formie tzw formatki, bo 112 nie ma już obowiązku łączyć tych służb ze zgłaszającym, a PRM musi łączyć, stąd pewnie ta rozbieżność w czasie.
A jakbyś chciał połączyć jedną rozmowę do 3 służb :)
Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz. Jeśli nie znasz ni siebie, ni wroga, każda potyczka będzie dla Ciebie zagrożeniem."

wojciech.adamczyk

Post autor: wojciech.adamczyk » 30 sie 2018, 11:47

rwaligora pisze:
30 sie 2018, 11:13
wojciech.adamczyk pisze:
30 sie 2018, 7:42
A jakbyś chciał połączyć jedną rozmowę do 3 służb :)
Źle się wyraziłem, tak jest a nie że wg mnie tak wygląda, tym samym wytłumaczyłem koledze o co chodzi. Lubisz się strasznie czepiać :D już ktoś podobno uwagę zwracał

mariuszm

Post autor: mariuszm » 30 sie 2018, 13:39

Dzięki za wyjaśnienie

tomasz.boguslawski
Twórca SWDPRM
Twórca SWDPRM

Post autor: tomasz.boguslawski » 30 sie 2018, 14:00

Technicznie działa to sprawnie - od czasu zadysponowania zespołu do odezwania się sygnału na tablecie mija około 1 sekundy - o ile oczywiście jest zasięg sieci komórkowej.
Jak napisał Wojtek - sprawa rozbija się o sposób działania: wpierw połączenie telefoniczne z CPR musi zostać odebrane w dyspozytorni. Dyspozytornia może mieć zajęte linie i wtedy może odebrać dyspozytor w innym województwie. Prowadzi wywiad medyczny, zapisuje informacje i decyduje czy zgłoszenie jest zasadne. Następnie przekazuje zgłoszenie do właściwej dyspozytorni (system podpowiada do której). Tam dyspozytor dysponujący wyznacza odpowiedni zespół/zespoły i w końcu dysponuje. Na moją wiedzę ten proces może zająć kilka minut.

krzyzak_81

Post autor: krzyzak_81 » 13 wrz 2018, 10:37

Czyli niby wszystko działa ok ale jednak nie działa jak powinno. Ostatni nasz wyjazd do wypadku. Nieprzytomny motocyklista. Wychodzimy do karetki i słyszymy straż, która już jedzie z końca miasta. Na miejscu po przekazaniu pacjenta LPR-owi pytamy strażaków z ciekawości, o której dostali formatkę? Straż 13:50, ZRM 13:55 Dla motocyklisty, który był do intubacji i z ciśnieniem 70/30 te 5 min to jednak sporo.

tomasz.boguslawski
Twórca SWDPRM
Twórca SWDPRM

Post autor: tomasz.boguslawski » 15 wrz 2018, 7:20

Zgadzam się, że to nie funkcjonuje sprawnie. To bardzo ważny temat i na pewno poruszę go z ministerstwem. Moim zdaniem, w oczywistych przypadkach zgłoszenie na 112 powinno od razu skutkować wysłaniem karetki, na przykład do wypadków z rannymi, do nieprzytomnych itp. Dyspozytor niech prowadzi wywiad, ale wtedy, gdy zespół już jedzie.
To by była poważna zmiana w sposobie działania służb, ale myślę, że jest bardzo potrzebna. Teraz nawet jak dziecko się zachłyśnie i nie może oddychać, to po telefonie na 112 mamy gwarantowane, że upłynie kilka minut zanim zespół dostanie zlecenie wyjazdu.

ODPOWIEDZ